Přeskočit na obsah

Minas Morgul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Minas Ithil
Minas Ithil, ilustrace Matěje Čadila[1]
Minas Ithil, ilustrace Matěje Čadila[2]
Minas Ithil – znak
znak
Minas Ithil – vlajka
vlajka
Poloha
StátMordorMordor Mordor
Minas Ithil na mapě
Minas Mogul na mapě Gondoru, Rohanu a Mordoru v době Třetího věku
Rozloha a obyvatelstvo
Etnické složenímorgulští a mordorští skřeti, černí skuruti, Černí Númenorejci, nazgûlové
Náboženské složenímelkorismus s kultem Saurona
Správa
Statusměsto Dúnadanů (dříve),
město Mordoru, diktatura Pána nazgûlů
VládcePán nazgûlů
Vznik2002 T. v.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minas Ithil (sindarsky Věž vycházejícího měsíce), později Minas Morgul (sindarsky Věž Černé magie), je město v Morgulském průsmyku, který umožňoval spojení Mordoru a Gondoru ve fiktivním světě Středozemi od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Druhý věk

Po Pádu Númenoru přistáli Isildur a Anárion ve Středozemi a založili říši Gondor. Roku 3320 Druhého věku Isildur založil v Morgulském průsmyku Minas Ithil a zasadil zde Bílý strom. Jakmile se Sauron vrátil do Mordoru, zaútočil na město, dobyl je a Bílý strom spálil. Isildur unikl po Anduině do Arnoru a ponechal Gondor spravovat Anárionovi. Po porážce Saurona ve válce s Posledním spojenectvím bylo město obnoveno.

Třetí věk

V roce 1980 Třetího věku se Černokněžný král Angmaru vrátil do Mordoru a roku 2000 s ostatními nazgûly město oblehl. Po dvouletém obléhání nakonec padlo do Sauronových rukou včetně palantíru v něm. Pán nazgûlů z města učinil své sídlo a bylo proto nazváno Minas Morgul. Roku 2050 sem vylákal a podle všeho zabil posledního gondorského krále Eärnura.

Během Války o Prsten z Minas Morgul vyšla vojska skřetů, která překročila Anduinu a posléze byla zničena v bitvě na polích Pelennoru. Po Sauronově porážce zůstalo Morgulské údolí opuštěné a město už nebylo znovu osídleno Gondorskými, protože tu ještě dlouho určitým způsobem přetrvávala zlá moc nazgûlů.

Související články