Přeskočit na obsah

Hrachová kaše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Hrachová kaše
Složení
hrách setý
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrachová kaše je klasický staročeský pokrm, který přetrval až do současné české kuchyně.

Kaše je připravována vařením hrachu ve vodě a k její přípravě lze použít jak hrách zelený, tak žlutý a jak sušený, tak řidčeji čerstvý.

Postup přípravy

Sušený zelený hrách je potřeba před vařením namočit na alespoň cca 4 – 6 hodin, případně déle. Žlutý namáčet potřeba není. Namočí-li se hrách přes noc, zkrátí se doba vaření z cca hodiny až na 20 minut.

Uvařený hrách se několik minut před dovařením osolí a slije. Podle toho, jak je či není hrách rozvařen, lze hrách dále prolisovat nebo rozmixovat a slitou vodou se doředí do požadované konzistence. Na závěr lze podle chuti přimíchat na tuku osmaženou cibulku, mléko, máslo nebo smetanu, které kaši dále ochutí nebo zjemní, k dochucení lze také přidat česnek s majoránkou.

Hrachová kaše se obvykle podává se smaženou cibulkou a uzeným masem nebo s klobásou, párkem či jinou uzeninou, případně s volským okem. K pokrmu se také hodí kyselá okurka.

Výživové hodnoty

Hrachová kaše má podle její konkrétní konzistence a ingrediencí energii 570 – 1230 kJ, 8 – 18 g bílkovin, 22 – 40 g sacharidů, 0,5 – 8 g tuků na 100 g.

Hrachová kaše v zahraničí

Hrachová kaše je tradiční jídlo v mnoha zemích, nikoliv pouze v Česku. Místní recepty se od českých mohou lišit, např. v Arménii s k hrachu jako základní surovině přidávají švestky a jádra ořechů.[1] V Prusku 19. století byla hrachová kaše základem náplně tzv. hrachových jelit.[2]

Odkazy

Reference

  1. MAYER, Miroslav. Luštěniny od A do Z. Libeznice: Víkend, 2000. Dostupné online. ISBN 80-7222-140-X. Kapitola Arménská hrachová kaše, s. 83–84. Dostupné online po registraci. 
  2. RIEGER, František Ladislav. Slovník naučný 11.. Praha: I. L. Kober, 1874. Dostupné online. Kapitola Jelita hrachová, s. 462. 

Externí odkazy