Přeskočit na obsah

Ekliptika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ekliptika je průsečnice, v níž rovina dráhy Země kolem Slunce protíná nebeskou sféru. Slovo je odvozeno od latinského eclipsis - zatmění: vychází to ze skutečnosti, že v nejtěsnější blízkosti ekliptiky nastávají zatmění Slunce a Měsíce.[1]

Ekliptika má tvar kružnice a protíná nebeský rovník ve dvou bodech. Jeden se nazývá jarní a druhý podzimní. Při pohledu ze Země putuje Slunce po ekliptice a prochází přitom během roku různými souhvězdími, která nazýváme zvířetníková souhvězdí. Blízko ekliptiky najdeme i všechny planety sluneční soustavy i Měsíc.

Rovina ekliptiky

Rovina ekliptiky je rovina ve které obíhá Země kolem Slunce. Tato rovina se s časem téměř nemění, a proto je vhodná pro definování soustavy souřadnic (ekliptikální souřadnice).

Všechny planety sluneční soustavy obíhají kolem Slunce v rovinách, které se od roviny ekliptiky liší málo. Tato skutečnost je pravděpodobně důsledkem vývoje sluneční soustavy z plynného protoplanetárního disku.[2]

Sklon dráhy k ekliptice

Je to úhel, který svírá hlavní rovina dráhy tělesa s rovinou ekliptiky. Z planet má největší sklon dráhy Merkur (7°0'), z planetek Hidalgo (42,4°).

Reference

  1. WOLF, Marek. Astronomický slovníček [online]. astro.cz [cit. 2009-12-27]. Kapitola Ekliptika. Dostupné online. 
  2. Astronomy Picture of the Day [online]. NASA, 1996-9-21 [cit. 2010-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články