Přeskočit na obsah

Ploutvenky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPloutvenky
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
OdděleníTrojlistí (Triblastica)
Kmenploutvenky (Chaetognatha)
PododděleníPrvoústí (Protostomia)
Třídy
  • Třída: Archisagittoidea
  • Třída: Sagittoidea
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ploutvenky (Chaetognatha) je kmen mořských mnohobuněčných živočichů. Jsou 0,5 – 10 cm velké, jejich tělo je rozděleno na hlavu, trup a ocas. V plavání jim pomáhají horizontální ploutvičky (jedna koncová a několik postranních). Na hlavě mají chitinové ostny určené k lapání potravy, tento orgán nebo celá hlava můžou být zakryty kápí (hood). Ploutvenky jsou dravci, kořist zabíjejí tetrodotoxinem, který v jejich hlavě produkují symbiotické bakterie rodu Vibrio. Vylučovací soustava u nich chybí, cévní soustava byla objevena nedávno. Jsou hermafroditi. Mají unikátní embryonální vývoj (heterocelie).

Fylogeneze

Příbuzenské vztahy ploutvenek s ostatními skupinami živočichů jsou nejasné. Dříve byly považovány za druhoústé. Výsledky molekulárních studií naznačovaly, že by mohly patřit do skupiny Ecdysozoa, Hox geny však naznačují, že by mohlo jít o bazální skupinu Eubilaterií nebo sesterskou skupinu prvoústých. V současnosti jsou také někdy řazené jako bazální skupina prvoústých, tedy před oddělením skupin Lophotrochozoa a Ecdysozoa, podle posledních prací ale vypadá, že by mohly patřit přímo do Lophotrochozoa.
K ploutvenkám býval řazen Kambrijský rod z Burgesských břidlic Amiskwia (třída Archisagittoidea), je ale pravděpodobné, že jim není příbuzný. Podle novějších názorů je možná blízký pásnicím (Nemertea).

Systém

Recentní ploutvenky tvoří třídu Sagittoidea s dvěma řády – Aphragmophora a Phragmophora. Uvedený systém je tradiční, nový systém založený na molekulárních metodách (analýze DNA) publikoval Papillon a spol. v roce 2006.[1]

Reference

Šablona:Sisterlinks

  1. Papillon, D., Perez, Y., Caubit, X., LeParco, Y.: Systematics of Chaetognatha under the light of molecular data, using duplicated ribosomal 18S DNA sequences, Molecular Phylogenetics and Evolution 38 (3). Strany 621-634, březen 2006