Přeskočit na obsah

Ladislav Rygl mladší

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Příbuzenstvo
otec Ladislav Rygl

Ladislav Rygl (* 15. května 1976 Vrchlabí, Československo) je bývalý český reprezentant v severské kombinaci. Třikrát (v letech 1998, 2002 a 2006) se účastnil zimních olympijských her, na nichž dosáhl nejlépe na čtrnácté či sedmnácté místo. Svou zemi reprezentoval také na šesti mistrovstvích světa konaných v letech 1995 (v Thunder Bay), 1997 (v Trondheimu), 1999 (v Ramsau), 2001 (v Lahti), 2003 (ve Val di Fiemme) a 2005 (v Oberstdorfu). Nejvýše se na nich umístil na šestém, desátém, dvanáctém a šestnáctém místě. Úspěšný byl též ve Světovém poháru v severské kombinaci, v němž celkově skončil na třetím místě (v letech 1998/1999 a 1999/2000), na šesté pozici (v sezóně 2000/2001) a dvakrát skončil jedenáctý. Je vítězem tří závodů Světového poháru a celkem třináctkrát vystoupil na stupně vítězů. V roce 2000 zvítězil v anketě Král bílé stopy vyhlašovanou Svazem lyžařů České republiky.

Život

Ladislav se narodil bývalé úspěšné běžkyni na lyžích Mileně Ryglové-Chlumové a mistru světa v severské kombinaci z r. 1970 Ladislavu Ryglovi. V mládí se zajímal o více sportů, ale vzhledem k podmínkám a rodinné tradici zvítězilo nakonec lyžování. Začínal jako běžec v TSM Vrchlabí s možnostmi tréninku skoku. Byl vybrán do SVS-M Vrchlabí, kde se plně mohl věnovat již i skoku a tak zvítězila severská kombinace jako jeho specializace na několik dalších let.

Po reorganizaci v zařízeních vrcholového sportu přešel nejprve do SKI Jilemnice a po ukončení vrchlabského gymnázia nastoupil vojenskou službu v Dukle Liberec. V tu dobu se již začal prosazovat mezi nejlepšími sdruženáři v České republice a spolu s Fiuráškem a Šmejcem vybojovali 2. místo na MSJ družstev v r. 1995. Na hlavních závodech (ZOH, MS) neměl mnoho štěstí, provázelo jej zranění, promazání apod. přesto dokázal obsadit 6. místo na mistrovství světa 2001 v Lahti nebo 10. místo na MS v Oberstdorfu 2005. Na OH se mu nejlépe vedlo v Naganu 1998, kde obsadil 14. místo v individuálním závodě a 8. místo v závodě družstev. Na závodech Světového poháru prokazoval v průběhu několika sezón velmi vysokou výkonnost a tím zařazení k nejužší světové špičce, o čemž svědčí umístění v celkovém hodnocení SP (2×3. místo, 6. místo…). Za tyto výsledky lze jej označit jako jednoho z nejúspěšnějších závodníků české severské kombinace v historii SP. Na ZOH 2002 se v individuálním závodě již po operaci a problémech se zraněným kolenem, které neuneslo tak dlouhou zátěž závodu, umístil na 39. místě. Bohužel mu nebylo umožněno díky zákazu vedení startovat ve sprintu, který nebyl zdaleka tak náročný pro délku zatížení jako individuelní závod a na který se především specielně připravoval. Účastí v individuelním závodě a následnými problémy byl totiž nucen kvůli zklidnění zranění vzhledem k přípravě na sprint odmítnout účast v závodě družstev, kde vedení muselo nasadit náhradníka, výkonnostně slabého syna funkcionáře.

Po dalších potížích s kolenem a třech prodělaných operacích a potom především po ukončení pracovní smlouvy v Dukle Liberec, kterou po dlouhých 12 let úspěšně reprezentoval, byl tak po 17. místě ve sprintu na ZOH v Turíně 2006 (další výsledky: 36. místo v individuálním závodě a 8. místo v družstvech) nucen i s trochou hořkosti a bez ovací diváků ukončit svoji sdruženářskou kariéru. Vystudoval trenérskou školu na FTVS UK v Praze i na UP v Olomouci. Pracoval i jako trenér a své svěřence vždy vedl především ke zvládnutí dobré techniky lyžování. Hodně se věnoval závodní cyklistice na horských kolech a svoji techniku, odvahu a výkonnost na lyžích uplatnil v začínající sérii SkiCrossu na běžkách zvanou RedBull Nordix, kde v prvních třech ročnících v ČR obsadil postupně 1., 3. a 2. místo.

Externí odkazy