Přeskočit na obsah

Laša Šavdatuašvili: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 45: Řádek 45:
* [http://www.judoinside.com/judoka/view/73436/ Judo FactFiles]
* [http://www.judoinside.com/judoka/view/73436/ Judo FactFiles]
{{Olympijští vítězové ve judu - pololehká váha muži}}
{{Olympijští vítězové ve judu - pololehká váha muži}}
{{Portály|Sport}}
{{Portály|Sport|Gruzie}}
{{DEFAULTSORT:Šavdatuašvili, Laša}}
{{DEFAULTSORT:Šavdatuašvili, Laša}}


[[Kategorie:Gruzínští judisté]]
[[Kategorie:Gruzínští judisté]]
[[Kategorie:Gruzínští olympijští vítězové]]
[[Kategorie:Gruzínští olympijští vítězové]]
[[Kategorie:Olympijští vítězové v judu]]
[[Kategorie:Narození 31. ledna]]
[[Kategorie:Narození 1992]]
[[Kategorie:Narození 1992]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]

Verze z 11. 5. 2014, 13:12

Šablona:Infobox medaile Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile soutěž Šablona:Infobox medaile položka Šablona:Infobox medaile položka |} Laša Šavdatuašvili (gruzínsky ლაშა შავდათუაშვილი), (31. ledna 1992 v Gori, Gruzie) je reprezentant Gruzie v judu. Je majitelem zlaté olympijské medaile.

Osobní život

S judem začal ve 12 letech. Jako pomůcku k domácímu tréningu používal propan butanovou lahev.[1]

Sportovní kariéra

Kometa z Gori, jak se nejvýstižněji dá pojmenovat tento talentovaný judista, začal sbírat první body do žebříčky teprve od olympijského roku 2012, kdy přešel mezi seniory. Zajímavostí je, že v juniorském věku nepatřil mezi výjimečně talentované zápasníky judo. Jeho velkou devízou je boj zblízka, úchop (kumi-kata) a sebevědomí.

V roce 2012 vyhrál tři světové poháry. Nejprve doma v Tbilisi, další v Praze a třetí měsíc před olympijskými hrami v Buenos Aires. Mezitím reprezentoval na mistrovství Evropy, kde prohrál jediný zápas s Rusem Gadanovem. V boji o třetí místo porazil Francouze Laroseho a získal bronzovou medaili. Zároveň se kvalifikoval na olympijský hry v Londýně. Na LOH v Londýně jel sbírat především zkušenosti, ale byla zde i nemalá šance na některou z medailí. Favorité turnaje neměli svůj den. Především Rus Moguškov (světová dvojka), který dostal přednost před svým krajanem Gadanovem (světovou jedničkou) podlehl v prvním kole kvalitnímu borci z Azerbajdžánu. V prvním kole si poradil z borcem z Čile a ve druhém ho čekal takticky zkušený Francouz Larose. Letos se s Francouzem na Evropě utkal a zápas na olympiádě měl podobný průběh. Vyrovnaný zápas kde on útočil a Francouz bránil dospěl do prodloužení, kdy se mu nakonec podařilo Laroseho zvedačkou hodit (te-guruma). Dalším soupeřem, ve čtvrtfinále, byl domácí borec Oates. Zkušený britský judista vyniká především v ne-waza (boj na zemi) a s věkem neztratil ani svoji pověstnou rychlost. Publikem hnaný Brit se ho snažil dostat na zem a tam ho urvat. Párkrát k tomu měl blízko, ale šikovný Šavdatuašvili se nedal a Britovou největší zbraní ho sám v prodloužení porazil. V semifinále nastoupil proti aktuálnímu mistru světa, Japonci Ebinumimu, který kontroverzně postoupil přes Korejce Čoa. Zápas měl rychlý průběh. Ebinuma v turnaji nepůsobil jistým dojmem a od začátku duelu s ním tahal za kratší konec pily. V polovině zápasu podlehl čistou technikou na ippon. Ve finále ho čekal věkem veterán, několikanásobný mistr Evropy, Maďar Ungvári. Pro vysokého a nekompromisního Maďara to byla snad poslední příležitost na zlatou medaili z olympijských her v jeho bohaté kariéře. Proto snad působil nervóznějším dojmem. Hned na začátku ho podmetl na zem na juko. Maďar po celý zápas nenašel způsob jak se k němu dostat. Závěr zápasu se už odehrával na tatami, kde sbíral vteřiny. Získal zlatou olympijskou medaili.[2] Jeho silový způsob boje si vybral daň v podobě kýly. Na podzim podstoupil v Rakouskou operaci.[3] Do konce roku se na tatami neobjevil.

V roce 2013 mu začala být pololehká kategorie do 66 kg malá. Dokázal ještě urvat turnaj mistrovství Evropy, ale mistrovství světa se mu nevydařilo. Nepomohl svému týmu ani na mistrovství světa týmů, když všechny zápasy ve své váhové kategorii prohrál - Gruzie přesto získala zlatou medaili. Na rok 2014 se rozhodl změnit váhovou kategorii na lehkou do 73 kg, na mistrovství Evropy však nebyl nominován.

Výsledky

Turnaj 2010 2011 2012 2013 2014
Olympijské hry - - 1. - -
Mistrovství světa dns dns - úč.
Mistrovství Evropy dns dns 3. 1. dns
MS juniorů úč. 3. - - -
ME juniorů úč. 1. - - -

Reference

Externí odkazy