Přeskočit na obsah

Boxer a smrť: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Silný příběh z prostředí německého koncentračního tábora.
 
m Externí odkazy: šablona
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 6 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox - film
Silný příběh z prostředí německého koncentračního tábora.
| délka = 110 min
[https://www.csfd.cz/film/28977-boxer-a-smrt/prehled/# Boxer a smrť]
}}
POZOR Popis děje obsahuje spoiler.
'''Boxer a smrť''' je třetí celovečerní [[film]] slovenského režiséra [[Peter Solan|Petra Solana]]. Film byl natočen podle literární předlohy [[Polsko|polského]] spisovatele Józefa Hena o životě polského [[box]]era Tadeusze Pietrzykowského (1917–1991). První verze [[scénář]]e z roku 1958 nebyla vzhledem k údajně profašistickému vyznění schválena, podařilo se to až tři roky poté. Film trvá 110 minut na 3143 m [[Černobílý film|černobílého]] [[35mm film|35mm filmu]].
Film je převážně v němčině a tak nepodceňte české titulky.

Komínek coby boxer je náhodně objeven velitelem tábora který jej chce použít jako svého sparing partnera. Proto mu zlepšuje podmínky a umožňuje tréning což budí nelibost spoluvězňů ale i všech ostatních oficírů v táboře. Velitel se neubrání jisté náklonosti svého soupeře což samozřejmě nese problémy. Je však stále ovládán svojí ješitností a nedokáže si přiznat, že by pouhý vězeň mohl převyšovat jeho kvality. Situace kulminuje když velitel po čase sjedná veřejný zápas před svými kolegy které na představení do tábora pozve.
== Obsah ==
V průběhu zápasu na 10 kol před zraky důstojníků úspěšně vzdoruje veliteli. Jednou jej dokonce složí ale ten je díky manipulaci rozhodčích prohlášen za vítěze na kola když jej zachrání (po opakovaném složení) konec kola díky pomalému odpočítávání rozhodčího který následně vyhlásí vítěze podle vyhraných kol.
Děj filmu se vrací do období [[Druhá světová válka|2. světové války]]. Odehrává se v [[Koncentrační tábor|koncentračním táboře]] a jeho hlavními postavami jsou [[Slováci|Slovák]] Komínek a [[Němci|německý]] velitel Walter Kraft. Ten si jako v civilním životě profesionální [[boxer]] vybere mezi vězni právě bývalého amatérského boxera Komínka, kterého hodlá používat jako svého [[sparring]] partnera, aby mohl po skončení války pokračovat ve své profesi. Komínek nemusí pracovat s ostatními a dostává i víc jídla. Někteří vězni mu tyto výhody závidí. Komínek nachází oporu v Poláku Venzlakovi, který ho občas trénuje a dáva mu rady. Tou nejcennější je, aby Kraftovi jen uhýbal a nesnažil se jej porazit.
Táborový důstojník který jej nesnáší a sočí rovněž na velitele za to že trénuje s vězněm v průběhu zápasu zastřelí jeho přítele a vedoucího skupiny který plánuje útěk.

Po zápase když se to dozví, ovládne ho potřeba veliteli to prostě natvrdo nandat a vyzve jej k tréningové exhibici. Ten nejprve odmítne ale pak mu to nedá (zajímavá scéna závisláka v absťáku) a přistoupí na jedno kolo.
Kraft tedy jejich boxerské souboje sebevědomě vyhrává a jeho postava se zpočátku zdá sympatická a čestná. Avšak jeho přízeň ke Komínkovi rázem zmizí, když ho v ringu porazí jako pomstu za umučeného přítele. Když rozhodčí Komínka vyhlásí za vítěze, Kraft jej obviní z nečestného boje za údery pod pás, které však nikdo ze zúčastněných nezaregistroval. Rozzlobený Kraft se rozhodne oplatit domnělé nesportovní chování smrtí, ale po manželčině domluvě mu daruje život a svobodu. Komínek se však nakonec sám rozhodne pro návrat do tábora a smrt, když pochopí, že cenou za jeho propuštění má být poprava 40 spoluvězňů.
Posměšný výraz důstojníka který zabil Komínkova přítele a sleduje zápas a celková frustrace jej motivují takže velitele nijak nešetří. Poté co jej několikrát úspěšně pošle k zemi je velitel nakonec odpočítán.

Ačkoliv se celý zápas hrdě hlásí k tomu že “je to prostě jen sport”, prohru neunese a obviní jej z úderů pd pás.
== Obsazení ==
Když jej táborový lékař nepodpoří a jako rozhodčí potvrdí že údery byly regulerní, vydá Komínka do plynu.
* Komínek: [[Štefan Kvietik]]
Následně je zpracováván svojí paní která ho upozorní na to že by se po válce mohl dostat do řečí a utrpí jeho smysl pro fér hru v boxerských kruzích.
* Walter Kraft: Manfred Krug
Po vnitřním boji pak na poslední chvíli odvolá jeho zplynování.
* Helga: [[Valentina Thielová]]
Rozhodne se jej zbavit a vydá mu papíry vězně který měl být propuštěn ale již nežije a nechá jej vyvést (jako Antoníka Lipského) a propustit z tábora. Předtím jej ubezpečí že nebude vyhlášen poplach za “uprchlého Komínka” a nedojde k hromadné poprave celého baráku tj. cca 30 spoluvězňů..
* Venzlak: Józef Kondrat
Komínek je již na svobodě když z dáli zaslechne sirény poplachu z koncentráku.. vpodstatě ihned reaguje tím že se vrací zpět do pekla vstříc kouřícímu komínu...
* Willi: Edwin Marian
* Holder: Gerhard Rachold
* Dr. Gluk: Jindřich Narenta
* Stašek: Edmunt Ogrodziński
* Emil: Janusz Bobek

== Ocenění ==
* Zvláštní cena Carla Foremana filmu Boxer a smrť – 7. MFF San Francisco 1963
* Cena Daria Milhauda za nejlepší hudbu Wiliamu Bukovému – 7. MFF San Francisco 1963
* Čestné uznání předsednictví festivalu – 5. Festival československého filmu – FČS Ústí nad Labem 1963
* Cena za účast – 8. MFF v Corku 1963
* Trilobit za rok 1963 Štefanu Kvietikovi za filmy Boxer a smrt a Havraní cesta (uděleno v roce 1964)

== Reference ==
{{Překlad|sk|Boxer a smrť|4710953}}
<references />
== Externí odkazy ==
* {{Čsfd film}}

[[Kategorie:Slovenské dramatické filmy]]
[[Kategorie:Filmy o boxu]]
[[Kategorie:Filmy o druhé světové válce]]
[[Kategorie:Filmy natočené podle knižní předlohy]]
[[Kategorie:Filmy z roku 1962]]

Aktuální verze z 30. 12. 2023, 18:33

Boxer a smrť
Původní názevBoxer a smrť
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykslovenština
Délka110 min
Žánryfilmové drama
film o boxu
sportovní film
ScénářJózef Hen
Tibor Vichta
RežiePeter Solan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleValentina Thielová
Gerhard Rachold
Manfred Krug
Edwin Marian
Leopold Haverl
… více na Wikidatech
KameraTibor Biath
StřihBedřich Voděrka
Výroba a distribuce
Premiéra1963
1969
Boxer a smrť na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boxer a smrť je třetí celovečerní film slovenského režiséra Petra Solana. Film byl natočen podle literární předlohy polského spisovatele Józefa Hena o životě polského boxera Tadeusze Pietrzykowského (1917–1991). První verze scénáře z roku 1958 nebyla vzhledem k údajně profašistickému vyznění schválena, podařilo se to až tři roky poté. Film trvá 110 minut na 3143 m černobílého 35mm filmu.

Děj filmu se vrací do období 2. světové války. Odehrává se v koncentračním táboře a jeho hlavními postavami jsou Slovák Komínek a německý velitel Walter Kraft. Ten si jako v civilním životě profesionální boxer vybere mezi vězni právě bývalého amatérského boxera Komínka, kterého hodlá používat jako svého sparring partnera, aby mohl po skončení války pokračovat ve své profesi. Komínek nemusí pracovat s ostatními a dostává i víc jídla. Někteří vězni mu tyto výhody závidí. Komínek nachází oporu v Poláku Venzlakovi, který ho občas trénuje a dáva mu rady. Tou nejcennější je, aby Kraftovi jen uhýbal a nesnažil se jej porazit.

Kraft tedy jejich boxerské souboje sebevědomě vyhrává a jeho postava se zpočátku zdá sympatická a čestná. Avšak jeho přízeň ke Komínkovi rázem zmizí, když ho v ringu porazí jako pomstu za umučeného přítele. Když rozhodčí Komínka vyhlásí za vítěze, Kraft jej obviní z nečestného boje za údery pod pás, které však nikdo ze zúčastněných nezaregistroval. Rozzlobený Kraft se rozhodne oplatit domnělé nesportovní chování smrtí, ale po manželčině domluvě mu daruje život a svobodu. Komínek se však nakonec sám rozhodne pro návrat do tábora a smrt, když pochopí, že cenou za jeho propuštění má být poprava 40 spoluvězňů.

  • Komínek: Štefan Kvietik
  • Walter Kraft: Manfred Krug
  • Helga: Valentina Thielová
  • Venzlak: Józef Kondrat
  • Willi: Edwin Marian
  • Holder: Gerhard Rachold
  • Dr. Gluk: Jindřich Narenta
  • Stašek: Edmunt Ogrodziński
  • Emil: Janusz Bobek
  • Zvláštní cena Carla Foremana filmu Boxer a smrť – 7. MFF San Francisco 1963
  • Cena Daria Milhauda za nejlepší hudbu Wiliamu Bukovému – 7. MFF San Francisco 1963
  • Čestné uznání předsednictví festivalu – 5. Festival československého filmu – FČS Ústí nad Labem 1963
  • Cena za účast – 8. MFF v Corku 1963
  • Trilobit za rok 1963 Štefanu Kvietikovi za filmy Boxer a smrt a Havraní cesta (uděleno v roce 1964)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boxer a smrť na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]