Rosa Smithová Eigenmannová

americká zooložka
(přesměrováno z Rosa Smith Eigenmann)

Rosa Smithová Eigenmannová (nepřechýleně Smith Eigenmann; 7. října 1858 Monmouth, Illinois, USA12. ledna 1947 San Diego, Kalifornie, USA) byla americká ichtyoložka. Nejprve publikovala sama a později spolupracovala s manželem Carlem H. Eigenmann, na popisech asi 150 druhů ryb, především ze Severní a Jižní Ameriky, které dnes nesou označení "Eigenmann & Eigenmann".

Rosa Smithová Eigenmannová
Rosa Smith Eigenmann (1889)
Rosa Smith Eigenmann (1889)
Rodné jménoSmith
Narození7. října 1858
Monmouth, (Illinois)
Úmrtí12. ledna 1947 (ve věku 88 let)
San Diego, (Kalifornie)
Místo pohřbeníGreenwood Memorial Park
BydlištěBloomington, Indiana
NárodnostUSA
VzděláníIndiana University Bloomington
Alma materIndianská univerzita v Bloomingtonu (1880–1882)
Harvardova univerzita (1887–1888)
PovoláníIchtyolog
ZaměstnavateléHarvardova univerzita (1887–1889)
Budova California Academy of Sciences (1889–1891)
ChoťCarl H. Eigenmann
Děti5
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

editovat
 
Atwater Avenue East, 630,
Dům Carla Eigenmanna

Byla první významnou ženou - zooložkou, která se věnovala a vynikla v oboru ichtyologie a jejíž studium ryb bylo podloženo i publikační činností. Rosa Smith Eigenmann se narodila 7. října 1858 v Monmouthu, Illinois, jako poslední z devíti dětí. Rodina původem z Kalifornie se záhy přestěhovala do Illinois, kde otec založil novinové vydavatelství. Rosa však byla neduživá a trpěla častými nemocemi. Špatný zdravotní stav dcery řešila rodina návratem zpět do Kalifornie a usadila se v San Diegu.

Již od útlého věku projevovala zájem o místní přírodu. Vztah a velký zájem o přírodní vědu pak pokračoval členstvím v přírodovědecké společnosti v San Diegu (San Diego Society of Natural History). V roce 1879 navštívil San Diego David Starr Jordan a při této příležitosti se setkal s Rosou Smith, a to buď na schůzi Společnosti nebo, když si pronajal dům, včetně koňského spřežením od jejího otce. Někdy v tomto období objevila Rosa nový druh slepé ryby Othonops eos (Typhlogobius californiensis) Loma Point, na předměstí San Diega. Jordan byl ohromen a přesvědčil ji, aby s ním odešla studovat na univerzitu v Indianě. Zde se také setkala se jeho spolužákem Carlem Eigenmannem, pozdějším životním partnerem. V létě roku 1880 absolvovala s Jordanem výzkumnou cestu do Evropy.

Jordan se ale záhy kvůli nemoci v rodině musel ze studií vrátit domů do San Diega. Po návratu do San Diega však Rosa pokračovala v publikování, mj. i popisu slepé Goby a jiných ryb. Zatímco Carl Eigenmann zůstal na univerzitě a učil své spolužáky, poznávají se vzájemně s Rosou prostřednictvím korespondence. Pokračují v psaní dopisů, ve studiu i publikování, stejně jako to bylo kdysi v San Diegu. Rosa Smith vydává v San Diegu také pravidelné zprávy o druhu Othonops Eos a další popisy a zprávy o dalších druzích ryb. Za svobodna vydala více než 20 nezávislých publikací.

Po obdržení bakalářského titulu Eigenmann přešel zpět do Kalifornie a oba zde dne 20. srpna 1887 uzavřeli sňatek. Následně pak společně navštěvují Harvardovu univerzitu, kde studují tamní sbírky. Rosa se tak stala první ženou, které bylo umožněno zúčastnit se studia a absolvovat poslední semestr na Harvardu. Spolu také publikovali první z mnoha společných prací.

Po několika dalších letech v San Diegu se Eigenmann stal profesorem na Indiana University Bloomingtonu. V roce 1891 se Eigenmann stal děkanem Graduate School v Indianě. I v této době Rosa spolupracovala s manželem na 15 dalších výzkumech. A i když měla už pět dětí, a jedno z nich od narození postižené, a všechny vyrůstaly společně jednom domě, nezabránilo ji to aktivně provádět výzkum a pokračovat ve spolupráci s manželem.

Když manžela v roce 1927 postihla mozková mrtvice, vrátila se s ním do San Diega. Zůstala tam i po jeho smrti v dubnu téhož roku, ale nebyla již vědecky aktivní. Zemřela 12. ledna 1947 v San Diegu.

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rosa Smith Eigenmann na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

editovat