Pískavice modrá

kulturní rostlina

Pískavice modrá (Trigonella caerulea) (gruzínsky ულუმბო, უცხო სუნელი ulumbo, utskho suneli[1]) je jednoletá bylina z čeledi bobovité.

Jak číst taxoboxPískavice modrá
alternativní popis obrázku chybí
Pískavice modrá (Trigonella caerulea)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
Rodpískavice (Trigonella)
Binomické jméno
Trigonella caerulea
(L.) Ser., 1825
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dosahuje výšky 30–60 cm. Listy jsou obvejčité nebo kopinaté, 2–5 cm dlouhé, 1–2 cm široké a pilovité v horní části. Stopky jsou kompaktní, kulovité hrozny jsou delší než listy. Kališní lístky jsou dvakrát kratší než okvětí. Okvětí je 5,5–6,5 mm dlouhé a modré. Lusky jsou vztyčené nebo mírně zakřivené, 4–5 mm dlouhé, zobanité. Semena jsou malá a podlouhlá. Kvete v dubnu až květnu, semena dozrávají v květnu a červnu. Je samosprašná.[2]

Použití

editovat

Pískavice modrá se hojně používá v gruzínské kuchyni, kde je známa jako utskho suneli.[1] Je jednou ze složek gruzínské směsi koření khmeli suneli.[3] Používají se semena, lusky i listy. Vůně a chuť jsou podobné běžné pískavici řeckému senu, ale mírnější.[4] Ve Švýcarsku se používá k aromatizaci tradičního sýra schabziger.[5]

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trigonella caerullea na anglické Wikipedii.

  1. a b AKHALKATSI, Maia. Diversity and Genetic Erosion of Ancient Crops and Wild Relatives of Agricultural Cultivars for Food: Implications for Nature Conservation in Georgia (Caucasus), Perspectives on Nature Conservation - Patterns, Pressures and Prospects [online]. InTech, 2012 [cit. 2013-07-29]. Dostupné online. 
  2. AgroAtlas, accessed 29 July 2013.
  3. ISBN 0520219295 The Georgian feast: the vibrant culture and savory food of the Republic of Georgia by Darra Goldstein, University of California Press (1999) - ISBN 0-520-21929-5, p. 44.
  4. Blue fenugreek, Gernot Katzer's spice dictionary
  5. Kräuter und Gewürze aus heimischem Anbau (německy)

Externí odkazy

editovat