Nippon Júsen

(přesměrováno z NYK Line)

Nippon Júsen (japonsky: 日本郵船株式会社, Nippon Yūsen Kabushiki-gaisha, NYK Line) je jedna z největších světových dopravních společností. Je součástí japonské korporace Mitsubishi.

Nippon Júsen
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formakabušiki gaiša
Datum založení1885
Adresa sídlaYusen Building, Japonsko
Charakteristika firmy
Oblast činnostivodní doprava
MajiteléNomura Asset Management (4,6 %)
Vanguard Group (3,3 %)
Dceřiné společnostiNippon Cargo Airlines
NYK Cruises
Identifikátory
Oficiální webwww.nyk.com
ISINJP3753000003
LEI353800YPW4XM0ZN5I149
OpenCorporates IDjp/7010001023785
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Loď pro přepravu automobilů Galaxy Leader

1870–1900

editovat

Společnost vznikla v roce 1870 jako Tsukumo Shokai Shipping. V roce 1975, už jako Mitsubishi Shokai, zavedla společnost první japonskou pasažérskou linku z Jokohamy do Šanghaje. V roce 1885 se společnost sloučila s firmou Kyodo Unyu Kaisha. V té době měla společnost 58 parníků a rychle rostla. Rozšiřovala své linky nejen do dalších východních přístavů, ale i do zámoří, jelikož v roce 1899 otevřela linku do Londýna.

 
Pasažérská loď Asama-maru v roce 1931
 
Heian Maru v roce 1937

1900–1937

editovat

NYC se stala státním monopolem. Před a během druhé světové války jí patřila většina japonských obchodních lodí, tankerů a pasažérských lodí. Provozovala pravidelné linky z Kóbe a Jokohamy do Jižní Ameriky, Jakarty, Melbourne a Kapského Města. Další lodě pluly do San Francisca a Seattlu. Vnitrostátní dopravu společnost provozovala na čínském pobřeží a na horním toku řeky Jang-c’-ťiang. Další linky vedly do Vancouveru, na Havaj, do Austrálie a na Nový Zéland. Nejrychlejší linka doplula za 10 dní z Jokohamy do Seattlu a za měsíc do Evropy.

Vnitrostátní linky spojovaly 78 japonských přístavů, v 38 z nich probíhal zahraniční obchod. Jokohama, Kóbe a Ósaka byly nejdůležitější přístavy pro zahraniční obchod. V těchto přístavech byla registrována třetí, čtvrtá a osmá největší světová obchodní tonáž.

Plavidla NYC také spojovala samotné Japonsko se zámořskými územími (Korea, Sachalin, Kwantung, Tchaj-wan a Jižním Pacifickým mandátním územím) císařství. Během druhé světové války NYC poskytlo své lodě pro válečné operace. Mnoho lodí bylo za války potopeno a i nálety na přístavy způsobily četné škody. Zbylé lodě si spojenci ponechaly jako součást reparací, anebo je předaly osvobozeným asijským zemím.

1945-současnost

editovat

Přestože za války byla zničena většina flotily NYC, v polovině 50. let už byly její lodě opět k vidění po celém světě. V 60. letech společnost ustoupila od provozu pasažérských lodí a soustředila se na přepravu nákladu. V roce 1968 vyplula do Kalifornie její kontejnerová loď Hakone, první japonská kontejnerová loď a za pár let společnost provozovala řadu kontejnerových linek do dalších přístavů. V roce 1978 firma začala spolupracovat s leteckým nákladním dopravcem Nippon Cargo Airlines a v roce 1985 s americkou železniční společností Southern Pacific Railroad. V roce 1989 dceřiná společnost NYC, firma Crystal Cruises, obnovila provoz pasažérských lodí. V současnosti je 10 největší dopravní společností na světě.

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nippon Yusen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

editovat