Nákladní kolo
Nákladní kolo a nákladní tříkolka (často nazývané též cargo bike nebo cargo trike) jsou jízdní kola určená pro osobní, ale především nákladní dopravu. Nákladní kola využívali nizozemští obchodníci již ve třicátých letech.
Využití
editovatPoužívají se prakticky výhradně v rámci dopravní cyklistiky, a to zejména v zemích s tradičně rozvinutou cyklistickou dopravou jako je Nizozemsko, Dánsko nebo Německo. Dříve sloužily k rozvozu drobného zboží (pečivo, mléko, pošta) na „poslední míli“[1], proto byly nazývány jako butchers bike nebo bakers bike (řeznické, či pekařské kolo).[2]
Konstrukce
editovatJsou konstruována na větší zátěž než klasické kolo a kvůli nákladnímu prostoru jsou obvykle i o něco delší. Spolu s rozvojem využití elektrokol došlo také k rozšíření nákladních kol s elektromotorem, který umožňuje razantně zvyšovat jejich využitelnost i pro větší náklady a v kopcovitějším terénu. Nákladní kola bez motoru i nákladní elektrokola jsou využívána také některými přepravními službami, zejména s ohledem na naplňování plánů udržitelné mobility a přemíru automobilů v městských aglomeracích.
Galerie
editovat-
Staré holandské obchodní kolo (bakfiets)
-
Současné nákladní kolo spediční společnosti
-
Závody cargo kol
-
Cargo kolo pro transport dětí
-
Nákladní kolo společnosti DHL v Amsterdamu
Odkazy
editovatReference
editovat- ↑ Museum of Tradesman’s Delivery Bikes. Museum of Tradesman’s Delivery Bikes [online]. [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ A Visual History of Cargo Bikes. (ME•CHAN•IC)/bicycle pro shop [online]. 2019-10-22 [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
editovat- Obrázky, zvuky či videa k tématu nákladní kolo na Wikimedia Commons