fdisk
Počítačový program fdisk slouží k vytváření a rušení diskových oddílů na pevném disku (tzv. partitions). Informace o tomto rozdělení jsou ukládány do prvního sektoru pevného disku (s pořadovým číslem 0), který označujeme jako MBR (Master boot record).
Typ softwaru | příkaz MS-DOSu, CMD.EXE command, příkaz a partition editor |
---|---|
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
fdisk pro DOS
editovatSpousta různých systémů DOS (např. MS-DOS, PC DOS, DR-DOS apod.) používají program pro manipulaci s oddíly jménem fdisk. Jméno vzniklo díky IBM, kde pevné disky nazývali „fixed disks“, čímž je odlišovali od disket, které obsahují pružný záznamový kotouč. Program fdisk pro DOS lze použít jen pro vytváření oddílů typu FAT. S příchodem systémů Windows 95, Windows 98 a Windows ME byl rozšířen o podporu oddílů typu FAT32.
Při spuštění fdisku s přepínačem /mbr
bude do Master Boot Recordu (MBR) nacházejícím se v nultém sektoru pevného disku zapsán zavaděč systému MS-DOS (resp. Microsoft Windows).
Ukázka obrazovky programu fdisk pro DOS:
Zobrazit informace o oddílech Aktuální jednotka pevného disku: 1 Oddíl Stav Typ Jmenovka MB Systém Využití C: 1 A PRI DOS 610 FAT32 50% 2 EXT DOS 610 50% Na disku je celkem 1221 MB místa (1 MB = 1 048 576 bajtů) Rozšířený oddíl systému DOS obsahuje logické jednotky DOS. Chcete zobrazit informace o logické jednotce (A/N)..............?[A] Stisknutím klávesy Esc vyvoláte opět možnosti programu FDISK
fdisk pro Linux
editovatV systému GNU/Linux existuje několik různých programů, které slouží k práci s diskovými oddíly. Utilita Fdisk je vyvíjena jako součást utilit pro jádro a poskytuje nejjednodušší způsob práce s disky. Kromě těchto programů je k dispozici ještě cfdisk (curses fdisk), který má interaktivní uživatelské rozhraní, nebo parted, které je vyvíjeno jako součást projektu GNU. V Linuxu je běžné dělení disku na několik oddílů – jeden hlavní (root systém), swap oddíl a často také jeden zvlášť pro jádro systému.
Odkazy
editovatExterní odkazy
editovat- Obrázky, zvuky či videa k tématu fdisk na Wikimedia Commons
- Microsoft - Jak použít nástroje Fdisk a Format k rozdělení pevného disku
- Návod krok za krokem k programu fdisk (angl.) Archivováno 23. 9. 2006 na Wayback Machine.
- Oficiální stránky Free FDISK, oficiální fdisk pro FreeDOS (angl.)
- Linux HOWTO pro fdisk (angl.)
- Solaris - stránky manuálů, fdisk(1M) (angl.)