Bluff

přístavní město na Novém Zélandě

Bluff je novozélandské přístavní město v regionu Southland. Jde o nejjižnější město na Jižním ostrově. Podle sčítání lidu z roku 2006 v něm žilo 1 850 obyvatel, což představovalo pokles o 85 osob proti roku 2001.[2] Mezi městy Bluff a Oban na Stewartově ostrově na opačné straně Foveauxově průlivu funguje celoročně přívoz.

Bluff
Poloha
Souřadnice
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Bluff
Bluff
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 850 (2020)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přestože oblast města nebyla obydlena Maory, stala se jedním z prvních míst, kam mířili imigranti z Evropy. První doloženou lodí, která zakotvila v místním přístavu byla roku 1813 Perseverance, a to na cestě hledající obchodní kontakty ve lnářství. Evropští osadníci jsou zde datování od přelomu let 1823 a 1824. Toto zjištění[3] učinilo z Bluffu nejstarší místo na Novém Zélandu se stálým osídlením Evropanů.

Mezi místní atrakce patří dům Paua house, vytvořený Fredem a Myrtle Fluteyovými. Původně se jednalo o přízemní domek, jehož venkovní stěny byly zcela pokryty lasturami ušně duhové. Lastury jsou masivně použity také v interiéru. Z domu se po smrti manželů stalo muzeum. Výstavní kolekce však byla v březnu 2007 prodána a přemístěna do Christchurch.

Další námořní muzeum nesoucí název Bluff Maritime Museum, obsahuje kolekci modelů, lodí a artefaktů používaných místními rybáři.

Panoráma města z Bluff Hillu
Panoráma města z Bluff Hillu

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bluff, New Zealand na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Population Estimates at 30 June 2006 Archivováno 16. 10. 2007 na Wayback Machine. (from the Statistics New Zealand website)
  3. Bluff history - an overview Archivováno 14. 10. 2008 na Wayback Machine. (from the 'bluff.co.nz' website. Accessed 2008-12-14.

Externí odkazy

editovat