Ahasver

legendární postava
Zpodobnění Ahasvera pocházející z doby nacistické propagandy
  1. Ahasver symbolizuje postavu „věčného Žida“, který kvůli svému provinění musí až do dne Posledního soudu bloudit po zemi. Podle legendy Ahasver udeřil Ježíše Krista při výslechu u Kaifáše. Podle jiné verze se mu vysmíval, když nesl kříž, slovy: "Tak ty tvrdíš, že se vrátíš". A Ježíš odpověděl "Ano, a ty tu na mě počkáš". A od té doby musí Ahasver bloudit po zemi a čekat. Objevuje s v dílech Byrona či Vrchlického, též Apollinaira - Pražský chodec (Isaac Lakedem).
  2. Nespokojený, věčně se toulající člověk nenacházející nikde uspokojení a uplatnění; věčný tulák nespokojenec; tulák nuzného vzhledu, typicky s tváří zarostlou dlouhým vousem
  3. Film Jaroslava Kvapila z roku 1915. Film je o malířce, která hledá prototyp Žida pro předlohu k jejímu zamýšlenému obrazu a najde jej v jednom zarostlém tulákovi. Předtím, než si domluví, že namaluje jeho portrét, mu dá pár peněz, čímž se její plány na obraz zhatí, neboť tulák za dané peníze navštíví holiče.

Literatura

  • FINGERLAND, Jan. Ahasver – věčně na cestách. Teologie&Společnost [online]. [cit. 2008-07-02]. Roč. 3, čís. 3. Dostupné online. 

Beletrie

Šablona:Pahýl - křesťanství