Tradiční nebo moderní vánoční ozdoby? Čeští výrobci letos nabízí i motivy cesmíny, ptáčků či vesmírné perličky

Skleněné ozdoby neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Jejich výroba sahá až do 19. století, a i dnes nabízejí české a moravské firmy, které jsou mistry foukaného a ručně zdobeného skla, nepřeberné množství tradičních, ale i moderních ozdob. V jakém duchu se nesou ty letošní?

Letošní kolekce vánočních ozdob sklářské manufaktury Koulier jsou ve stříbrné a meruňkové barvě.  A nový je také Cesmínový adventní kalendář s ručně foukanými ozdobami, který už na jaře pokřtila manželka prezidenta Eva Pavlová.

Foto: Koulier

„Cesmína slaví úspěch po celém světě nejenom tím, jak vypadá, ale lidé věří i v její magickou moc. Například pokud byly cesmínové keře vysázeny kolem domu, měly působit jako obrana proti zlým čárám. Ve středověku se jimi zapuzoval od obydlí ďábel, čarodějnice a zlí duchové. Druidové byli zase přesvědčeni, že slunce nikdy neopouští cesmínové keře, a proto je považovali za svaté. Cesmína se používala pro dekorace i v průběhu starořímských Saturnálií a k uvítání nového roku v Číně. Na še Cesmínové ozdoby jsou navíc v nejoblíbenější barevné kombinaci, kterou český zákazník preferuje, a to zeleno-červeno-bílé,“  uvádí sklárna Koulier na webu.

Sklárna Koulier se věnuje výrobě vánočních ozdob od roku 2021. Tehdy se manželé Šrámkovi rozhodli, že na Chrudimsku zachrání řemeslnou tradici, a v malé osadě Oflenda na Vysočině otevřeli manufakturu. Vyrábí tam foukané a ručně zdobené ozdoby všemožných tvarů, velikostí, barev a dekorů. Ročně kolem 200 tisíc. Svou nabídku stále rozšiřuje, v současnosti v ní je více než 900 typů.

Sklárna zavedla také zajímavou službu, a to široký výběr ozdob na strom na zápůjčku. Po Vánocích je firma přijme zpět a poslouží zase v příštím roce.

Přírodní dekory

Podle vsetínského výrobního družstva Irisa, které se ruční výrobou skleněných ozdob zabývá od roku 1954, letos roste zájem o jednoduché přírodní dekory, které ladí s moderními interiéry.

Foto: Irisa

„Hlavními trendy jsou jemné pastelové barvy, ale i klasika – červené, bílé, modré a zlaté. Oproti předchozím rokům se také zvyšuje poptávka po personalizovaných ozdobách, které zákazníkům umožňují přidat vlastní dotek a příběh," uvedl vedoucí marketingu Vlastimil Juřička.

Irisa letos nabízí 950 různých vzorů a motivů, z toho je 300 nových designů. Patří mezi ně skleněné vánoční ozdoby s motivy inspirovanými tradičními zvyky a přírodními prvky, například s dekorem zvířat, jako jsou stylizovaní ptáčci a zasněžené stromy.

Letos firma vyrobí asi 900 tisíc ozdob. Zájem firem o produkty družstva totiž roste, a to jak na domácím, tak hlavně na zahraničním trhu. „Zejména v zemích jako je Německo, Rakousko a Slovensko,“ doplnil Juřička.

Kosmické tvary z foukaných perliček

Ozdoba z kolekce Random | Foto: Rautis Poniklá

S novinkou letos přichází i tradiční výrobce foukaných skleněných perliček a perličkových vánočních ozdob - firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší. Nová kolekce nese název Random a inspirací je vesmír. Tvary ozdob tvoří náhodná seskupení čar -  kosmickou symbolikou připomíná, že i z malých počátků – perliček, může vzniknout něco zářivého a velkolepého.

Největí zájem je o tradiční vánoční ozdoba Hvězda Huderovka „Tato hvězdička se u nás vyrábí již od třicátých let 20. století. Podle své autorky, paní Huderové, se jí říká Huderovka,“ připomíná firma z Poniklé.

Hvězdy Huderovky | Foto: Jaroslava Mannová,  Český rozhlas

Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo tradiční perlařské řemeslo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a „perlařinou“ se často živily celé rodiny. „Pověst praví, že v dávných dobách pomohl Krakonoš chudým lidem v horských chaloupkách tím, že jenaučil foukat malinké skleněné perličky a z nich splétat třpytivé vánoční ozdoby. Staré perlařské řemeslo žije v Krkonoších dodnes,“ píše firma na webu.

Muzeum v Poniklé | Foto: Ivana Bernáthová,  Český rozhlas

Způsob výroby perliček a ozdob se od svého počátku příliš nezměnil. Patří do něj foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí, na které pak navazuje montáž ozdob. Vše je podle firmy ruční práce a každá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu.

V roce 2020 bylo řemeslo výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Rautis je jedinou firmou na světě, která se touto výrobou zabývá dodnes.

Magie a fialová

Foto: Družstvo umělecké výroby ve Dvoře Králové nad Labem

Kapku magie nabízí letos ve svých vánočních ozdobách Družstvo umělecké výroby ve Dvoře Králové nad Labem. V nové kolekci sází na fialovou barvu.

Firma je největším výrobcem ručně vyráběných a malovaných skleněných vánočních ozdob v Česku a řadí se i k největším v Evropské unii. Její příběh se začal psát před 90 lety a stále používá stejné postupy a technologie jako tehdy ve třicátých letech. Dnes dodává skleněné koule a jiné tvary na trhy celého světa.

Broskvová a modrotisk

Novinky nabízí i další tradiční výrobce skleněných ručně malovaných ozdob ze Dvora Králové nad Labem - rodinná firma Ozdoba CZ. Letošní barvou je u nich broskvová či ve stylu tradičního českého modrotisku. Mezi nejnovější ozdoby patří třeba sada zlatých ptáčků nebo koule s dekorem vlajky různých států.

Výroba zde začala už v roce 1930 a pokračuje dodnes. Ročně vyrobí přes 200 tisíc ozdob pro domácí i zahraniční trh. Prodávají se ve Švýcarsku i Jihoafrické republice.

Hokejové ozdoby

Foto: Decor by Glassor

Na své si přijdou letos i hokejoví fanoušci. Ozdoby ve tvaru zlaté hokejky, zlatých bruslí a černého puku pro ně vyrobila severočeská firmu Glassor Decorations. Pro vytvoření speciální kolekce se rozhodla po letošním triumfu českých hokejistů na mistroství světa. Jsou ručně malované a zdobené zlatou barvou. Unikátní kolekce se stala hitem nejen mezi českými fanoušky, ale i v zahraničí, dokonce až v Austrálii.

klíčová slova:
spustit audio

Související

  • České Vánoce

    Radio Praha International připravilo vánoční stránky, díky kterým se můžete seznámit s tradičním pojetím vánočních svátků či si vyzkoušet některé z klasických receptů.