Himen (mitologija)
Himen je grčki bog ženidbe i zaštitnik braka.[1]
Roditelji Himena su mu po jednoj verziji bili, Apolon i jedna od muza - Kaliopa, Uranija ili Terpsihora, a po drugoj verziji on je bio sin Dionisa i boginje Afrodite.[2][3][4][5][6] I pored toga što mu se nije sa sigurnošću znalo pravo porijeklo, ljudi su ga poštovali, a osobito mladi ljubavnici i supružnici. Nije mogla proći ni jedna svadba, a da se nije otpjevala pjesma njemu u čast. Njegovo je ime označavalo svadbu i svadbenu pjesmu.
Himen nije bio bog, već siromašan mladić[7] iz Atine koji se zaljubio u lijepu i bogatu djevojku, a kada su mu njeni roditelji zabranili da je viđa, on se preobukao u žensku odjeću i tako je pratio na svečanostima u čast božice Demetre. Na putu ka Demetrin hramu, kod Eleuzine, skupinu su presreli gusari i oteli sve djevojke. Sa djevojkama je i otet preobučeni Himen, a gusari su djevojke odveli na jedno daleko otok.
Slaveći uspješnu otmicu, gusari[8] su priredili veliku gozbu na kojoj su se svi dosta napili. Himen je to iskoristio, dokopao se mača i ubio sve pijane gusare. Sakupivši sve djevojke, Himen se vratio u Atinu, i objavio svima da će pustiti svaku djevojku pod uvjetom da izabranicu svog srca dobije za ženu. Roditelji djevojke nisu pristali, ali su ih uvjerili roditelji ostalih djevojaka, pa su i oni napokon pristali.
Himen je zbog svega bio toliko sretan, živio je u vrlo skladnom braku, tako da su se počele pjevati pjesme o njegovom sretnom i lijepom braku.
Nakon nekog vremena, saznavši za sve što se dogodilo, božica Afrodita je primila Himena i njegovu ženu kod sebe, a zamolila je Zeusa da Himena uzvisi do boga.
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ "Greek & Roman Mythology - Tools". www2.classics.upenn.edu. Pristupljeno 14. 7. 2023.
- ^ Nonnus, Dionysiaca 33.67
- ^ Vatican Scholiast on Euripides' Rhesus, 895 (ed. Dindorf)
- ^ Scholiast on Pindar's Pythian Odes 4.313
- ^ Alciphron, Epistles 1.13.3
- ^ Tzetzes. Chiliades 8.599
- ^ "The Myth of Hymen, the Greek God of Marriage". Exploring your mind (jezik: engleski). 19. 9. 2020. Pristupljeno 14. 7. 2023.
- ^ "Hymen | Virginity, Marriage & Sacrifice | Britannica". www.britannica.com (jezik: engleski). Pristupljeno 14. 7. 2023.
Literatura
[uredi | uredi izvor]- Vojteh Zamarovski, Junaci antičkih mitova, Leksikon grčke i rimske mitologije, Zagreb 1985, str. 147
- Apollodorus, Apollodorus, The Library, with an English Translation by Sir James George Frazer, F.B.A., F.R.S. in 2 Volumes. Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press; London, William Heinemann Ltd. 1921. ISBN 0-674-99135-4. Online version at the Perseus Digital Library.
- Catullus, Poem 62.
- Grimal, Pierre, The Dictionary of Classical Mythology, Wiley-Blackwell, 1996. ISBN 978-0-631-20102-1.
- Schmitz, Leonhard, "HYMEN." In Smith, William, (ed.) Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, London (1873). Online version at the Perseus Digital Library.
- Maas, P. "Hymenaios" REF 9 (1916) pp. 130–34.
- Ovid. Medea in Metamorphoses, 12.
- Virgil, Aeneid, Theodore C. Williams. trans. Boston. Houghton Mifflin Co. 1910. Online version at the Perseus Digital Library.
Nedovršeni članak Himen (mitologija) koji govori o mitologiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.