Idi na sadržaj

TUNAR

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
TUNAR
Identifikatori
AliasiTUNAR
Vanjski ID-jeviOMIM: 615719 GeneCards: TUNAR
Ortolozi
VrsteČovjekMiš
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNK)

n/a

n/a

RefSeq (bjelančevina)

n/a

n/a

Lokacija (UCSC)n/an/a
PubMed pretraga[1]n/a
Wikipodaci
Pogledaj/uredi – čovjek

Uzvodno pridružena RNK neuronske diferencijacije TCL1 je dugolančana nekodirajuća RNK koja je kod ljudi kodirana genom TUNAR.[2] Duge nekodirajuće RNK (lncRNK), poput TUNAR -a, su regulatorne RNK s više od po 200 nukleotida, a koje su uključene u ekspresiju gena. LncRNA se transkribiraju pomoću RNK-polimeraza, 5-prim zatvorene, spojene i poliadenilirane (sažetak Lin wt al., 2014).

Kloniranje i ekspresija

[uredi | uredi izvor]

Lin et al. (2014) klonirani mišji Tunar, kojeg su nazvali tuna, linc86023 ili Megamind, iz linije CCE mišjih embrionskih matičnih ćelija (mESC). RACE, praćen Northern blotom i analizom baze podataka, otkrio je dvije varijante prerađene tune koje sadrže 3.181 i 2.876 nukleotida. Analiza baze podataka otkrila je ljudski ortolog, koji je aktivno transkribovan u ljudskim ESC-ima H1 i u neuronima, ali ne i neuronskim jedrima, iz mozga juvenilnih i odraslih. Kvantitativna RT-PCR analiza 15 mišjih tkiva, embriona i ćelija otkrila je najveću ekspresiju tune u mozgu odraslih i kičmenoj moždini, sa znatno nižom ekspresijom u očima odraslih, mESC-ima i 15-dnevnim embrijima miša. TUNA je također bio visoko eksprimiran u ljudskom malom mozgu, s nižom ekspresijom u cijelom mozgu odraslih i fetusa te u sjemenicima odraslih. Analiza mikročipova otkrila je ekspresiju TUNA -e u nekoliko regija ljudskog mozga, ali ne i u neokorteksu. Najveća ekspresija otkrivena je u talamusu. Tuna je obogaćen jedarnom frakcijom mESC-a, ali je pronađen i u citoplazmatskoj frakciji.

Funkcija gena

[uredi | uredi izvor]

Lin i dr. (2014) otkrili su da je manipulacija ekspresijom tune u mESC -ima uticala na globalnu ekspresiju gena, s izraženim promjenama u genima uključenim u [[ćelijska differencijacija|diferencijaciju ćelija, proliferaciju, ćelijsku smrt i neurogenezu. Tuna je formirao RNK-multiproteinski kompleks sa Ptbp1, Hnrnpk i Ncl. Ovaj kompleks je posebno obogaćen promotorima Sox2, Nanog i Fgf4. Nokautiranje gena tuna u mESC-ovima smanjilo je ekspresiju plućno-moćnih, moždanih i Oct4 (POU5F1) iRNK, dok je prekomjerna ekspresija tune povećala ekspresiju ovih gena i pospješila ćelijdku proliferaciju. Destrukcija TUNA-e također je blokirala neuronsku diferencijaciju u H9 ljudskih ESC -a.

Lin et al. (2014) odredili su da gen TUNAR ima dva egzona. Analizom genomske sekvence locirali su gen TUNAT na hromosomu 14, sekvenca 14q32. Mapirali su i mišji Tunar na hromosomu 12F1.[3]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Human PubMed Reference:". National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine.
  2. ^ "Entrez Gene: TCL1A upstream neural differentiation-associated RNA". Pristupljeno 24. 2. 2014.
  3. ^ Lin, N., Chang, K.-Y., Li, Z., Gates, K., Rana, Z. A., Dang, J., Zhang, D., Han, T., Yang, C.-S., Cunningham, T. J., Head, S. R., Duester, G., Dong, P. D. S., Rana, T. M. An evolutionarily conserved long noncoding RNA TUNA controls pluripotency and neural lineage commitment. Molec. Cell 53: 1005-1019, 2014. Note: Erratum: Molec. Cell 53: 1067 only, 2014. PubMed: 24530304

Dopunska literatura

[uredi | uredi izvor]