Uzvodno pridružena RNK neuronske diferencijacije TCL1 je dugolančana nekodirajuća RNK koja je kod ljudikodiranagenomTUNAR.[2]
Duge nekodirajuće RNK (lncRNK), poput TUNAR -a, su regulatorne RNK s više od po 200 nukleotida, a koje su uključene u ekspresiju gena. LncRNA se transkribiraju pomoću RNK-polimeraza, 5-prim zatvorene, spojene i poliadenilirane (sažetak Lin wt al., 2014).
Lin et al. (2014) klonirani mišji Tunar, kojeg su nazvali tuna, linc86023 ili Megamind, iz linije CCE mišjih embrionskihmatičnih ćelija (mESC). RACE, praćen Northern blotom i analizom baze podataka, otkrio je dvije varijante prerađene tune koje sadrže 3.181 i 2.876 nukleotida. Analiza baze podataka otkrila je ljudski ortolog, koji je aktivno transkribovan u ljudskim ESC-ima H1 i u neuronima, ali ne i neuronskim jedrima, iz mozga juvenilnih i odraslih. Kvantitativna RT-PCR analiza 15 mišjih tkiva, embriona i ćelija otkrila je najveću ekspresiju tune u mozgu odraslih i kičmenoj moždini, sa znatno nižom ekspresijom u očima odraslih, mESC-ima i 15-dnevnim embrijima miša. TUNA je također bio visoko eksprimiran u ljudskom malom mozgu, s nižom ekspresijom u cijelom mozgu odraslih i fetusa te u sjemenicima odraslih. Analiza mikročipova otkrila je ekspresiju TUNA -e u nekoliko regija ljudskog mozga, ali ne i u neokorteksu. Najveća ekspresija otkrivena je u talamusu. Tuna je obogaćen jedarnom frakcijom mESC-a, ali je pronađen i u citoplazmatskoj frakciji.
Lin i dr. (2014) otkrili su da je manipulacija ekspresijom tune u mESC -ima uticala na globalnu ekspresiju gena, s izraženim promjenama u genima uključenim u [[ćelijska differencijacija|diferencijaciju ćelija, proliferaciju, ćelijsku smrt i neurogenezu. Tuna je formirao RNK-multiproteinski kompleks sa Ptbp1, Hnrnpk i Ncl. Ovaj kompleks je posebno obogaćen promotorima Sox2, Nanog i Fgf4. Nokautiranje gena tuna u mESC-ovima smanjilo je ekspresiju plućno-moćnih, moždanih i Oct4 (POU5F1) iRNK, dok je prekomjerna ekspresija tune povećala ekspresiju ovih gena i pospješila ćelijdku proliferaciju. Destrukcija TUNA-e također je blokirala neuronsku diferencijaciju u H9 ljudskih ESC -a.
^Lin, N., Chang, K.-Y., Li, Z., Gates, K., Rana, Z. A., Dang, J., Zhang, D., Han, T., Yang, C.-S., Cunningham, T. J., Head, S. R., Duester, G., Dong, P. D. S., Rana, T. M. An evolutionarily conserved long noncoding RNA TUNA controls pluripotency and neural lineage commitment. Molec. Cell 53: 1005-1019, 2014. Note: Erratum: Molec. Cell 53: 1067 only, 2014. PubMed: 24530304