Ždrijelo
Ždrijelo je dio unutrašnjosti vrata, iza usta i nosne šupljine, a iznad jednjaka i grkljana – cijevi koje se spuštaju do želuca i pluća. Nalazi se i kod kičmenjaka i kod beskičmenjaka, iako se njegova struktura razlikuje od vrste do vrste.
Kroz ždrijelo prolaze hrana i zrak. Ždrijelo je iznutra obloženo sluzokožom. Ždrijelo je sastavljeno od većeg broja mišića i opni.
Kod ljudi, ždrelo je dio probavnog sistema i provodna zona respiratornog sistema. (Provodna zona također uključuje nosnice nosa, te filtere koje imaju grkljan, dušnik, bronhije i bronhiole , zagrijavajući i vlaži zrak i provodeći ga u pluća.[1] Ljudsko ždrijelo je obično podijeljeno u tri dijela: nazofarinks, orofarinks i grkljan. Takođe je važno u vokalizaciji.
Kod ljudi, dva skupa mišića ždrela čine ždrelo i određuju oblik njegovog lumena. Uređeni su kao unutrašnji sloj uzdužnih mišića i vanjski sloj kružnih.[2]
Funkcija
urediŽdrijelo je sastavni dio probavnog i respiratornog sistema većine organizama. Zbog ove dvostruke funkcije, u blizini ždrijela se nalazi "poklopac" od vezivnog tkiva, epiglotis, koji prilikom akta gutanja prekriva dušnik i tako sprečava gušenje i aspiraciju. Kod ljudi ždrijelo je značajno i u vokalizaciji.
Također pogledajte
urediReference
uredi- ^ Respiratory Syster (PDF). Benjamin Cummings (Pearson Education, Inc). 2006. str. 1. Arhivirano s originala (PDF), 13. 10. 2017. Pristupljeno 19. 9. 2020.
- ^ Clinical Head and Neck and Functional Neuroscience Course Notes, 2008-2009, Uniformed Services University of the Health Sciences School of Medicine, Bethesda, Maryland
Vanjski linkovi
uredi- http://ect.downstate.edu/courseware/haonline/labs/l31/st1401.htm Arhivirano 24. 11. 2015. na Wayback Machine (en)