Хондурас: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Към версия от 07:18, 21 март 2014 на 87.126.201.27
Ред 35:
}}
 
'''Хондурас''' (пълно име '''Република Хондурас''', [[Хондурасиспански език|испански]]: ''República de Honduras'', ''Репу̀блика де Онду̀рас'', букв. „дълбини“) е [[държава]] в [[Централна Америка|Централна]] [[Америка]]. На запад граничи с [[Гватемала]] и [[Ел Салвадор]], на юг с [[Никарагуа]] и [[Тихи океан|Тихия океан]], а на север с [[Хондураски залив|Хондураския залив]] и [[Карибско море]]. Страната е членка на [[Група на най-бедните страни в света|групата на най-бедните страни в света]].
 
Хондурас е страната с най-много убийства на човек от населението в света с 82,1 убийства на 100&nbsp;000 души през 2011 година.&nbsp;<ref name="sz1912">{{de икона}}Barbarische Bilanz, Peter Burghardt, Süddeutsche Zeitung, München, 19 декември 2011</ref>
== История ==
{{основна|История на Хондурас}}
=== Предколумбова епоха ===
На територията на Хондурас е съществувала високоразвита култура на [[маи]]те. Своя разцвет те преживяват между 150-900 години в района на град [[Копан]], в западната част на страната. Освен астрономията и математиката, те имат и силно развита живопис, литература и музика. В град Копан се намира и [[пирамида]]та с най-много запазена по нея информация в Америка&nbsp;— над 2500 йероглифа. Маите са били и сръчни занаятчии с високоразвито земеделие, риболов и мореплаване.
 
Царството, наречено ''Ксукпи'', започва постепенно да запада от началото на [[9]] век.
 
=== Колониална история ===
Line 50 ⟶ 55:
 
Следващите десетилетия от века са белязани от постоянни военни конфликти със съседните страни, както и чести граждански войни (в периода между [[1845]]-[[1876]] в Хондурас избухват 12 граждански войни). В края на 19 век западни компании започват да инвестират в страната&nbsp;— британските, главно във финансовия сектор, а американските- в големи бананови плантации, както и в железопътния транспорт.
 
=== XX век ===
В първите десетилетия на века американските компании ''United Fruit Company'' и ''Cuyamel Fruit Company'' бързо превръщат бананите в основен експортен продукт на страната. По този начин Хондурас за първи път излиза на световната търговска сцена. През [[1924]] страната е най-големият износител на банани в света и заедно с [[Гватемала]] и [[Коста Рика]] стават известни като "бананови републики". През [[1929]] [[Юнайтед фрут къмпани]] поглъща своят съперник и става най-големият частен собственик в държавата (днес компанията е известна с търговското си име '''Chiquita''').
 
Сливането на банановите компании, които всъщност определят политиката на държавата, води до идването на власт на [[Тибурсио Карисиас Андино]] през [[1933]] г. През неговото управление Хондурас се стабилизира икономически, но за сметка на ограничаване на гражданските свободи и редица репресии, чрез които Карисиас успява да продължи мандата си чак до [[1949]] г.
 
През [[1954]] в банановите плантации избухват масови стачки, в резултат на което на United Fruit Company се налага да удовлетвори исканията на работниците, а на власт идва либералът [[Рамон Вийеда Моралес]]. Неговото правителство успява да национализира част от железопътната мрежа на страната, да приеме кодекс на труда и няколко закона за аграрна и образователна реформа. Политиката на Моралес обаче не се харесва на консерваторите, които използвайки избухването на кубинската революция, предизвикват военен преврат през [[1963]]. Начело на държавата застава полковник [[Освалдо Лопес Ареляно]], а Хондурас навлиза в дълъг период на военна диктатура. Този период от историята на страната се характеризира със силна емиграция (над 300 000 хондурасци напускат страната), висока безработица и отслабване и на без това крехката икономика. [[Футболна война|Футболната война]] със [[Салвадор]] от [[1969]] г. е кулминацията на това слабо управление.
 
Страната се връща към гражданско управление през [[1982]] с приемането на новата конституция.
 
== Държавно устройство ==
Line 84 ⟶ 98:
Населението на Хондурас през 2006 г. е 8&nbsp;326&nbsp;496 души, от които 90% са [[метис]]и. Почти 100% от населението са [[християни]]. Официалният език е [[испански език|испанският]].
 
== ВалутаКултура ==
{{основна|Култура на Хондурас}}
 
== Други ==
* [[Комуникации в Хондурас]]
* [[Транспорт в Хондурас]]
* [[Армия на Хондурас]]
* [[Външна политика на Хондурас]]
 
== Външни препратки ==
== Източници ==
<references />
 
{{commons|Honduras}}
 
{{Северна Америка}}
 
[[Категория:Хондурас|!]]
{{Link GA|eo}}Лемпира